Tipinis namas, kurio pirkėjai, besirenkantys tarp buto ir namo šiandien prašo pas projektuotojus – maždaug 150 kv. m., dviejų aukštų, atvira virtuve, kiek brangesnis nei 100  tūkst. eurų su visa reikalinga apdaila ir neretai – su židiniu. Židinio taupantiems gali tekti atsisakyti dėl naujų reikalavimų statyti A energinės klasės namus. Bet be jo yra dar keletas aspektų, apie ką būtina pagalvoti prieš statant svajonių namus.

individualaus namo projektas

Britai sako, kad laimė yra pagaminta namuose (Happiness is homemade), todėl negalima pamiršti, kad svajonių namai – pirmiausia gyvenimo būdą atitinkantys namai.

  1. Tarp buto ir namo dažniausiai renkasi jaunos ir gausios šeimos, nebijančios savo vaikus vežioti į mokyklą ar būrelius mieste. Žemės sklypų, tinkamų individualių namų statyboms, kaina Vilniuje su daline ar visa reikalinga infrastrutūra svyruoja nuo 2.000 – 3.500 eurų už arą ne tokiuose populiariuose rajonuose, miesto pakraščiuose, sodų bendrijose iki 4.500 – 8.500 eurų už arą Riešėje, Bajoruose, Kalnėnuose, Gulbinuose ir kituose naujakurių labiau pageidaujamose vietose. Kaina tebėra vienas svarbiausių kriterijų, todėl verta apsvarstyti, ar norisi didesnio kiemo, ar trumpiau sugaišti kasdien važinėjant į miestą.
  1. Užsienyje vieno aukšto namai labai populiarūs, ypač juos mėgsta vyresni žmonės, tačiau pas mus jie nėra paklausūs. Jeigu pirminis noras ir yra turėti vieno aukšto namą, po kurio laiko jis keičiasi. Kartais pirmiausia dėl to, kad nejauku tarp kaimynų, kurie namai stiebiasi į viršų po du ar tris aukštus, tačiau kasdienis komfortas svarbesnis nei kaimynų primetamas gyvenimo stilius.
  1. Klaida, kurią daro beveik visi – renkasi namo projektą pagal patikusią nuotrauką ar net matytą vaizdą filme. Tačiau svajonių namai, pirmiausia – patogūs namai, todėl tiek namo išorė, tiek vidus turi atitikti gyvenimo ritmą. Jeigu yra dalis šeimos narių, kurie mėgsta anksti keltis ir dirbti, ar pradėti savaitgalį pirmiau už kitus, įkurdinti toliausiam koridoriau gale pažadins kitus.
  1. Atskirų virtuvių, kuriuose tik gaminamas maistas ir  nėra vietos visais šeimai kartu pavalgyti, lietuviai atsisako.  Tokios atskirtos virtuvės – pasirinkimo reikalas, tačiau svarbu turėti valgomąjį, kad šeima daugiau laiko praleistų kartu.
  1. Būtina nuodugniai apgalvoti bendros erdvės išplanavimą ir vaikų kambarių dydžius. Bendroje erdvėje numatyta vietos ne tik televizoriui, bet ir skaitymui ar kitai veiklai, kad vakarais pavalgius nereikėtų skirstytis į miegamuosius. Nedideli kambariai vaikams paprastai reiškia, kad daug laiko šeima leidžia kartu, o į savo erdves atžalos grįžta tik ramiai mokytis ir miegoti.
  1. Vieno vonios kambario keturių asmenų šeimai tikrai gali neužtekti. Ypač, jeigu gyvenate toliau nuo miesto ir kelionė į mokyklą ir darbą užtrunka, tikriausiai norėsis ilgiau pamiegoti, o ne laukti eilėje.
  1. Drabužinė ne tik madingas, bet ir patogus sprendimas. Jis išvaduoja kambarius nuo spintų ir papildomų dulkių.
  1. Mechaninis oro vėdinimas – rekuperacija šiandien būtinas visuose naujuose namuose. Tačiau jis atsiperka ir suteikia juntamą skirtumą tik tuomet, kai naudojamas teisingai. Todėl norėdami turėti šviežio oro namuose atpraskite atidarinėti langus.
  1. Svečių tualeto kambarys užima nedaug vietos, tačiau svarbus, jeigu norite miegamojo erdvę turėti privačią.
  1. Projektuojant svetainę ilgiausiai užtrunka svarstymas kaip sutalpinti du dėmesio traukos centrus – židinį ir televiziją. Taupantiems turėti židinį nuo kitų metų gali būti sunkiau, nes išaugę reikalavimai statybų sandarumui jų įrengimą gali labai išbranginti, todėl teks pataupyti kitur.